کلید برند وبلاگ ثبت برند (ثبت علامت تجاری) دارای چه اهمیت و مراحلی می‌باشد؟

ثبت برند (ثبت علامت تجاری) دارای چه اهمیت و مراحلی می‌باشد؟

کسی که نسبت به ثبت برند یا ثبت علامت تجاری خود اقدام نکرده باشد نمی‌تواند دیگران را از به کار بردن آن منع کند! مطابق ماده ۲ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری:

حق استفاده انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد.

بر اساس قانون مورخ ۱۴ تیرماه ۱۳۳۷ خورشیدی برای تقاضای ثبت برند یا ثبت علامت تجاری می‌بایست اظهارنامه‌ای تنظیم شود و در آن نام و نام خانوادگی، نشانی محل سکونت و اینکه برند تجاری مورد نظر برای چه کالا و خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد به همراه ۱۰ نسخه لوگو علامت تجاری به اداره ثبت شرکتها (شعبه علائم تجاری) تسلیم گردد.

متقاضی ثبت برند تجاری ساکن هر کجا که باشد باید در تهران نسبت به ثبت علامت تجاری خود اقدام نماید.

در قانون تجارت برای تمام کالاها و خدمات طبقه‌هایی از طبقه ۱ تا طبقه ۴۵ (به نام طبقه بندی بین‌المللی علائم صنعتی و تجاری) در نظر گرفته شده. پس کسی که قصد ثبت برند تجاری خود را دارد، باید مشخص کند که کالای مورد نظر او با کدام یک از کالاهای ذکر شده در طبقه‌بندی مطابقت دارد. لازم به ذکر است که متقاضی برای هر طبقه حق ثبت جداگانه‌ای باید پرداخت نماید.

مراحل رسیدگی به ثبت برند تجاری

اداره ثبت علائم تجاری پس از دریافت اظهارنامه از سوی متقاضی باید طی مدت ۱۵ روز کاری نسبت به رد یا قبول اظهارنامه تعیین تکلیف نماید. اگر در این مدت اظهارنامه رد نشود قبول شده محسوب می‌شود.

نکته: از عواملی که باعث رد اظهارنامه ثبت برند می‌شود اعتراض به ثبت برند تجاری توسط شخص ثالث می‌باشد.

در مراحل رسیدگی به ثبت علامت تجاری باید سه شرط زیر در نظر گرفته شود:

  1.  مورد تقاضا از علائم ممنوعه نبوده و مشخص جنس باشد نه اسم عام.
  2. قبلا بنام دیگری تقاضا یا ثبت نشده باشد.
  3. شبیه به علامت تقاضا شده یا ثبت شده‌ی دیگری نباشد.

شرط‌های ۲ و ۳ به این معناست که عین برند مورد تقاضا یا مشابه آن برای طبقه مورد نظر ثبت نشده باشد. ولی اگر کسی علامتی را در طبقه‌ای ثبت کند دیگری می‌تواند همان علامت را برای طبقه‌ی دیگری تقاضا نماید! مثلا علامت خروس را یکی برای آدامس ثبت کرده است و دیگری می‌تواند آن را برای آیفون تصویری ثبت نماید!

اگر تقاضا رد شود باید علت رد آن به صورت صریح و واضع بیان شود و متقاضی از زمان ابلاغ رد تقاضا به مدت ۱۰ روز کاری فرصت دارد تا نسبت به رای صادره اعتراض نماید.

صدور تصدیق یا گواهی ثبت علامت تجاری

اگر تقاضای ثبت برند تجاری مورد قبول اداره ثبت شرکتها واقع شود و یا پس رد تقاضا و اعتراض متقاضی حکم قطعی نسبت به قبول تقاضا صادر شود، اداره ثبت شرکتها موظف است طی مدت ۱۵ روز کاری گواهی ثبت علامت تجاری را صادر و به متقاضی تحویل دهد.

بعد از ثبت علامت تجاری مفاد اظهارنامه، لوگو علامت، نام مالک علامت و طبقه‌ها و کالاهای مورد تقاضا جهت اطلاع عموم در روزنامه رسمی کشور آگهی می‌شود.

اعتبار ورقه ثبت برند تجاری ۱۰ سال می‌باشد که بعد از سپری شدن این مدت امکان تمدید علامت تجاری وجود خواهد داشت.

امتیاز دهید.

مطالب مرتبط